Zaloguj się lub Zarejestruj się za darmo!
Nasi sponsorzy
Najnowsze wiadomości
Najnowsze komentarze
Kanały RSS
Icon Strona główna > Kłodne - rok po katastrofie
Icon Z galerii...

Kłodne jak nowe - rok po katastrofie
 


 

Rok po katastrofalnym w skutkach osunięciu ziemi w Kłodnem w gminie Limanowa najbardziej poszkodowani mieszkają już w odbudowanych, wyposażonych na nowo domach. Zniszczone gospodarstwa 25 rodzin odtwo-rzono dzięki wsparciu gminy, budżetu państwa i Biura Informacji Kredytowej, które przekazało na ten cel darowiznę w wysokości pół miliona złotych. Na początku września rozdystrybuowana zostanie ostatnia transza tych środków.
 

- Inicjatywa BIK, które samo zgłosiło się do nas oferując wsparcie, była dla powodzian bardzo ważna, przede wszystkim w wymiarze emocjonalnym. Pokazała, że ktoś przejmuje się nieszczęściem, jakie spotkało tą miejsco-wość i jest szansa na powrót do normalności – mówi Teresa Zabramny, Prezes Limanowskiej Akcji Charytatywnej, która organizowała pomoc dla poszkodowanych. - Gdyby nie to, że tak szybko otrzymaliśmy pomoc, nie wiem, czy mieszkańcy Kłodnego byliby w stanie psychicznie udźwignąć tą tragiczną sytuację.
 

Przypomnijmy. Latem 2010 roku Polskę nawiedziła fala powodzi. Przelewająca się przez wały woda i osuwająca się ziemia wyrządziły katastrofalne szkody, z którymi do dziś walczą mieszkańcy zalanych terenów. W miejscowości Kłodne, znajdującej się na terenie gminy Limanowa, w województwie małopolskim w wyniku osuwania się ziemi zburzonych zostało 19 budynków. Z kolejnych 112 wysiedlono wówczas 434 osoby. Obszar osuwiska objął ok 100 ha.
 

– Kilku rodzinom taka sytuacja przytrafiła się kolejny raz, mieszkańcy byli załamani – wspomina Pani Teresa Zabramny. I zaznacza, że lokalna społeczność była pod wielkim wrażeniem szybkiej pomocy, jaka dotarła do Kłodnego. – Dzięki usprawnieniu procedur budowlanych i konkretnemu wsparciu finansowemu, przede wszystkim ze strony Biura Informacji Kredytowej, większości rodzin udało się wrócić do swoich nowych lub wyremontowanych domów już na Boże Narodzenie 2010 roku.
 

- Nieszczęście jakie spotkało mieszkańców Kłodnego chyba nikogo nie mogło pozostawić obojętnym – mówi Mariusz Wyżycki, wiceprezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej. – Kiedy każdego dnia ewakuowano kolejne rodziny, a skala zniszczeń rosła, nie mieliśmy wątpliwości, że Biuro powinno wesprzeć tą gminę, aby jak najszybciej mogła wrócić do normalności.
 

Dzięki darowiźnie Biura Informacji Kredytowej 20 rodzin mogło kupić nowe meble, sprzęt AGD, RTV, oświetlenie, wyposażenie łazienek i materiały dekoracyjne do swoich domów. Środki przeznaczono również na ekspertyzy budowlane, naprawę i inspekcję zniszczonych w osuwisku studni oraz węgiel do mieszkań zastępczych. Rodziny same mogły określić swoje potrzeby, a pomoc była przyznawana solidarnie. W pierwszych dniach września do rodzin trafi ostatnia cześć środków z darowizny.
 

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją budującą zaufanie pomiędzy bankami i instytucjami kredytowymi a ich klientami. BIK pomaga bankom i SKOK-om minimalizować ryzyko kredytowe oraz chroni kredytobiorców przed nadmiernym zadłużeniem.. Biuro stanowi główne źródło kompleksowej wymiany informacji o historii kredytowej klientów banków komercyjnych, spółdzielczych oraz SKOK-ów.
 

Oprócz działalności podstawowej, BIK aktywnie angażuje się w działalność charytatywną. W 2010 roku, obok wsparcia dla powodzian z Kłodnego, Biuro przekazało również w formie darowizny nowe tobogany (czyli specjalne sanie stosowane przez ratowników do transportu poszkodowanych) o wartości ponad 30 tys. zł dla Krynickiej Grupy Ratowniczej GOPR. Biuro wsparło również Fundacje "Pożywienie - darem serca” i „Nasze Dzieci”, Fundację Dzieciom "Zdążyć z Pomocą”, Polski Czerwony Krzyż, a także dzieci ciężko chore znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.
 

Kłodne, lato 2010
 


 

Kłodne, wiosna i lato 2011
 

  
 


 

Informacja dodatkowa:
 

BIK współpracuje z 540 bankami spółdzielczymi, co stanowi 95 proc. całego sektora bankowości spółdzielczej. Skokowo rośnie też zainteresowanie tych banków Raportami z BIK. Od początku działalności Biuro przekazało bankom już ponad 150 milionów raportów. Zaledwie w ciągu 5 pierwszych miesięcy tego roku BIK udostępnił spółdzielcom prawie tyle samo rapor-tów kredytowych, co w całym 2009 r. W bazie BIK znajdują się obecnie informacje dotyczące 1,2 mln klientów banków spółdzielczych i związanych z nimi ponad 2 mln rachunków kredytowych. Z punktu widzenia ograniczania ryzyka kredytowego przez sektor banków spółdzielczych, rośnie znaczenie informacji przekrojowych z całego systemu bankowego dostępnych dzięki współpracy z BIK. System Informacji Kredytowej BIK – Klient Indywidualny to obecnie 91 mln rachunków należących do 24,5 mln osób oraz baza BIG InfoMonitora gromadząca dane o zadłużeniu pozabankowym. Wkrótce, dzięki sfinalizowaniu współpracy z największymi bankami na rynku podmiotów gospodarczych, BIK będzie dysponował największą bazą informacji o przedsiębiorcach. Dzięki temu uzyskają oni możliwość negocjowania z bankami warunków umów kredytowych, ponieważ dysponować będą dodatkowym atutem w postaci pozytywnej historii kredytowej.
 

 

  • Więcej informacji:
  • Magdalena Załubska-Król
  • Clear Communication Group
  • Tel: 721 796 898
  • Mail: mz@clearcom.pl

 

Limanowska Akcja Charytatywna, ul. Zygmunta Augusta 10, 34-600 Limanowa | Teresa Zabramny
Bank Spółdzielczy w Limanowej 53 8804 0000 0000 0021 9718 0001 | KRS 0000212400

Based on engine MemHT Portal - PolishPack, GNU/GPL | © Limanowska Akcja Charytatywna.